Kullanıcı Girişi

 

Orta Karadeniz Bölgesi'nin Kara Kesimi'nde yer alan Amasya ili coğrafi konumu nedeniyle Orta Anadolu'ya bir geçiş yöresi niteliğindedir. Amasya ilinin önemli ilçelerinden olan Suluova, coğrafi olarak merkez ilçenin kuzeybatısında yer almaktadır. Bu coğrafi yakınlık doğal olarak tarihsel sürece de yansımış olup, bugüne değin gerçekleştirilmiş araştırmalar her iki yörenin arkeolojik açıdan tüm dönemlerde kültürel birlik içinde olduğunu göstermiştir.

Miladi ilk yıllarda “Arguma” (Sulakyurt) adıyla anılır. 1902 yılında “Suluca” ismiyle bucak olmuştur. 1946 yılında “Suluova” ismini almış ve ilçe olmuştur. 2010 yılı Nüfus sayımına göre Suluova’nın nüfusu, ilçe merkezinde 37.669, kasaba ve köylerde 9.841 olmak üzere toplam 47.510’dur.

İlçeye bağlı bir belde (Eraslan Beldesi) ve 38 köy bulunmaktadır. İlçe merkezinde 20 mahalle vardır. Köylerin 2/3'ü ova köyü, 1/3'ü ise orman ve dağ köyüdür. Köylerin yerleşimi topludur.

Suluova’nın tarihi MÖ 2000'li yıllara dayanmaktadır. “Doğukent” mahallesinde bulunan Kumbettepe’ de yapılan kazılarda çıkan envantere göre ilçe tarihi, kalkolotik çağ ve Hititler devrine kadar uzanmaktadır.

Selçuklular döneminde Türk idaresine (egemenliğine) girmiştir. 1386 yılında Osmanlı idaresine geçmiştir.

Zengin bir linyit kaynağına sahip ilçe merkezi 1954 yılında Şeker Fabrikasının kurulması ile hızlı bir gelişme göstermiştir. Suluova 1957 yılında ilçe olmuştur.

 Oda Olarak Yaptıklarımız ise Üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için Suluova Belediyesinden 24/06/2014 tarihinde  alına Ata Mahallesi samsun Caddesi 1957 ada 2 parselde buluna Arsaya  toplam yüz ölçümü 1024.94 m2 olan  toplam maliyeti 1 trilyona yaklaşan maliyetiyle  3 katlı Yeni hizmet binamızın inşaatına başladık şu an karkas halinde 2 tablası dökülmüş durumda. Ayrıca bittiğinde İlçemize gelecek olan yatırımcılara yönelik  bodrum katında yaklaşık 40 masalı uygulama atölyesiyle hizmet verecektir.

 Ayrıca üyelerimize daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için 13/11/2013 tarihinde odamız ISO 9001 kalite standartlarında hizmet vermeye başladı. Bunun akabinde 2014 yılı başı itibariyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezlinde başlatılan Akreditasyon sürecine odamız 11. Dönem olarak girmiş bulunmaktadır süreç halen devam ediyor yıl sonu itibariyle inşallah belgemizi de alacağız odamız Avrupa standartlarında 5 yıldızlı oda olarak hizmet vermeye başlayacaktır.

Bunu yanında odamıza ve ilçemize birçok alanda AB projeleri olarak  Başvurumuz 2007 yılında  olmuş proje ortağı olarak başvurduğumuz proje Auto Cat  Kursu  projesiydi başarıyla bitirdik.

 Bu arada Okullara ,Sakatlar Konfederasyonu Suluova Şubesine ,Kaymakamlığın bir çok projelerine ortak olarak görev yaptık.

2010-2011 yılında Avrupa Projesi olarak verdiğimiz Kadınlar istihdamına  yönelik  Serada Gül yetiştiriciliği  projemiz  bütçesinin çok yüksek olması nedeniyle maalesef geçemeden elenen projelerimizden sonra son olarak  2013 yılında verdiğimiz “İstihdam Kuleleri “adlı projemiz 2015 yılında kabul görerek uygulamaya hak kazanmıştır.

 Proje kapsamı Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı ile Avrupa Birliğinin ortaklığında teklife çıkılan Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Programın kapsamında İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı IPA IV. Bileşeni kapsamında yapılan İstihdam Kuleleri projemiz  olan 400.000€ proje geçmiş bulunmakta olup Proje başlama tarihi olarak en erken Eylül Ekim Ayları itibariyle başlayacak olan projede 120  Lise mezunu vasıfsız genç işsize  Vinç Operatörlüğü,Dozer Operatörlüğü, ekskavatör operatörlüğü dallarında uygulamalı eğitim verilerek iş imkanına kavuşmuş olacaklardır. Oda olarak   toplumsal  anlamda hizmet vermiş olacağız.

Son olarak üyelerimize söylemek istediğim sözcük “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır”

Sevgi ve saygılarımla

Turgut AKSU

Suluova Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim kur.Bşk.

x

DUYURU

 1. ODAMIZ WEB SAYFASINDAN FİRMALARA REKLAM VE İLAN VEREBİLİRSİNİZFİRMALARINIZI TANITABİLİR , TİCARETİNİZİ GENİŞLETEBİLİRİSİNZ

2.ODAMIZIN 4 YIL BOYUNCA HAZIRLANAN STRATEJİK PLANA WEB SAYFAMIZDAN ULAŞIP GÖRÜŞLERİNİZİ BİLDİREBİLİRSİNİZ.

3.SİZE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEMİZ İÇİN WEB SAYFAMIZDAKİ ANKETİMİZİ MUTLAKA DOLDURMANIZ GEREKMEKTEDİR.

4.WEB SAYFAMIZDAKİ ETKİNLİK TAKVİMİMİZDEN EĞİTİM,GEZİ VE ETKİNLİKLERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

5.WEB SAFYAMIZDAN ÜYE BORÇ SORGULAMANIZI YAPABİLİRSİNİZ.

6.MOBİL UYGULAMAMIZ AKTİF HALE GEÇMİŞTİR , AKILLI TELEFONLARINIZA İNDİREBİLİRSİNİZ.